V tem vodniku
Kaj boste izvedeli
- Pomen mlečnih zob
- Glavna razlika med mlečnimi in stalnimi zobmi
- Najboljši način za preprečevanje zobne gnilobe
Mlečni zobje so enako pomembni kot stalni
Otrokom pokažite, da umivanje zob ni le nekaj nujnega in nadležnega, ampak je lahko tudi zabavna in prijetna vsakodnevna dejavnost!
Med 4. in 12. letom otroci oblikujejo pomembne navade in prepričanja, na podlagi katerih bodo sprejemali večino odločitev v odrasli dobi. Če se otrok pri tej starosti ne nauči pravilne ustne higiene, bo zelo verjetno imel težave z zobmi pozneje v življenju.
Dobra ustna higiena je ključ
Zakaj imajo otroci tako pogosto karies
Pomembno je vedeti, da je sklenina pri mlečnih zobeh tanjša kot pri stalnih in da so mlečni zobje manj mineralizirani. Če jih zanemarjamo, se zato na njih veliko hitreje pojavi zobna gniloba. Pri nezadostni ustni higieni se kolonije bakterij razrastejo in ostanke sladkorja iz hrane spremenijo v kisline, ki uničujejo sklenino.
Tako v precej kratkem času nastane luknjica. Pri tem običajno ni čutiti bolečine, zato se tega pogosto ne zavedamo. Ko se pojavi bolečina, so poškodbe že v globljih plasteh zob, zato je potrebno zdravljenje.
Danes se je zelo težko popolnoma izogniti sladkorju. Zato je pravilna ustna nega ključna za ohranjanje dobrega zdravja mlečnih zob. Starši se morajo osredotočiti na ohranjanje zdravja mlečnih zob svojih otrok predvsem z rednim in pravilnim ščetkanjem zob, poleg tega pa poskrbeti, da otrokova prehrana ne vsebuje velikih količin sladkorja. Ta se skriva v številnih živilih, tudi v tistih, kjer ga pogosto ne pričakujemo.
Priporočljivo je, da otrok vsak dvakrat letno obišče zobozdravnika.
Zlato pravilo je, da si otroci pravilno umivajo zobe vsaj dvakrat dnevno in da vsaj dvakrat letno obiščejo zobozdravnika. Če se otrok prehranjuje uravnoteženo ter si vsak dan zjutraj in pred spanjem temeljito umije zobe, si lahko občasno privošči tudi košček torte ali čokolade!
Ste vedeli?
DEJSTVA O MLEČNIH KOČNIKIH
Do 13. leta vse mlečne kočnike nadomestijo stalni predkočniki. Tretji kočniki, znani kot modrostni zobje, začnejo rasti med 17. in 21. letom. Ko so ti zobje izraščeni, je stalnih zob skupaj 32 – 16 zgoraj in 16 spodaj.
Prehod od mlečnih do stalnih zob
Kako lahko preprečite zobno gnilobo
Za preprečevanje težav z zobmi so najpomembnejši pravilno ščetkanje, redni obiski pri zobozdravniku (dvakrat letno ali po potrebi pogosteje) in zmerno uživanje sladkorja. Najboljša vsakodnevna preventiva je redno (vsaj dvakrat dnevno) ščetkanje zob z ustrezno zobno ščetko in primerno zobno pasto.
Čistiti je treba tudi medzobne prostore, na katere pogosto pozabimo. Za to je na voljo veliko uporabnih pripomočkov, na primer medzobne ščetke, ki so lahko učinkovito orodje za čiščenje in s tem skrb za ustno higieno tudi pri najmlajših otrocih. Več o ščetkanju medzobnih prostorov si oglejte v spodnjem videoposnetku z navodili.
POVZETEK:
Pomembno je vedeti, da je sklenina pri mlečnih zobeh tanjša kot pri stalnih. Uravnotežena prehrana lahko občasno vključuje tudi sladkarije, vendar je pri tem ključnega pomena, da si otrok zjutraj in pred spanjem temeljito umije zobe, pri čemer mu do 12. leta pomagajo starši. Za to je na voljo veliko uporabnih pripomočkov, tudi posebne otroške zobne ščetke, zobne paste in medzobne ščetke ter so lahko učinkovito orodje za čiščenje in s tem skrb za ustno higieno tudi pri najmlajših otrocih.